UTBILDNING:

Teaterhögskolan i Stockholm 1998-2002


TEATER:

Ålderstrappan Jag av Sölve Rydell

Regi: Robert Jelinek SMOT -09 

 

Som glöd under snö Peppo av Robert Jelinek

Regi: Maja Salomonsson på Teater I -08 -09

 

Glasmenageriet Jim O´Connor av Tennessee Williams

Regi: Robert Jelinek på Teater I -08

 

Ett år av tystnad John av Raffael E. Martinez

Regi: Richard Turpin på Riksteatern -08

 

Kung Erik Kung Erik av Dan Enwall

Regi: Karl Runqvist och Figge Norling Scalateatern -07

 

Ronja Rövardotter Birk Borkasson av Astrid Lindgren

Regi: Stina Ancker på Stockholms Stadsteater -05


Skadeglädjen Oliver av Linda Norèn
Regi: Robert Jelinek på Teater De Vill -04 -05 -06

Ondskans Axel
General N av Richard Turpin
Regi: Mellika Mellani på Teater Tribunalen -04

Ros mellan tänderna Siabendo av Christian Augrell
Regi: Malin Stenberg på Orionteatern -03

Fritänkaren
Otto av August Strindberg
Regi: Richard Turpin på Strindbergs IntimaTeater -03

Kaos är granne med Gud
Ricky av Lars Norèn
Regi: Johan Wahlström på Teaterhögskolan i Stockholm -02

Mammas ögon Fredrik av Anders Hasselgren
Regi: Carolina Frände på Teaterhögskolan i Stockholm -01

Skattkammarön Jim Hawkins av R.L. Stevenson
Regi: Marie Feldtman på Dramaten -00

Pälsänglar Pontus av Jonna Nordenskiöld 
Regi: Jonna Nordenskiöld på Dramaten -00

Tartuffe Dami av Jean Baptiste Molière
Regi: Micke Lidèn på Teater Lasse i parken -98




FILM/TV:

Wallander Indrivaren Patrik Leppowski Film YellowBird -09

Regi: Kathrine Windfeldt

 

Himmelblå Dan  NRK Drama -07

Regi: Anne Sewitsky

 

Hombres Victor Carlberg  Jarowskij -06
Regi: Musse Hasselvall, Daniel Di Grado

Virus  Fänrik Krhon  DI -06
Regi: Jerker Josefsson 

Deadline-Torp Dovor Mladenovic  NRK Drama -03
Regi: Nils Gaup

Belinder Auktioner Ola Nilsson 6 avsnitt, SVT Drama -03
Regi: Klas Karterud och Anders Engström

Stora Teatern Hampus 4 avsnitt, SVT Drama -01
Regi: Richard Looft

Sprängaren Data hacker Långfilm, Sweetwater -01
Regi: Colin Nutley

Brottsvåg Emil Olsson 1 avsnitt, Jarowskij -00
Regi: Erik Lejonborg och Martin Söder

Järngänget Lukas Bergström Långfilm, Cinetofon -99
Regi: Jon Lindström

Joakim & Jasmine Joakim Kortfilm, Giraff Film -99 
Regi: Klara Asp

St:Mikael Max Sterning 12 avsnitt, SVT Drama -98 
Regi: Kjell-Åke Andersson och Daniel Lind-Lagerlöf

Beck-Vita Nätter Micke Sjögren Långfilm, Film-Lance -97
Sista Kontraktet Tjack-Janne Långfilm, Film-Lance -97
Regi: Kjell Sundvall

Tic Tac Lasse Långfilm, Sandrews -97
Regi: Daniel Alfredson


ÖVRIGT:
Guldbaggen för skinnskallen Lasse i Tic Tac -98
Körkort B.